Direct naar inhoud

Wat houdt instandhouding van een ras in?

Groente- en landbouwrassen moeten een instandhouder hebben om geregistreerd/toegelaten te worden in het nationaal rassenregister.

Wat houdt instandhouding in?

De registratie in het nationaal rassenregister (NRR) van een groente- en landbouwras duurt 10 jaar.

Om een ras te kunnen verhandelen moet een ras geregistreerd/toegelaten zijn in het nationaal rassenregister. Na 10 jaar vervalt deze registratie en is er de mogelijkheid om herregistratie aan te vragen. Door herregistratie aan te vragen blijft het ras geregistreerd en blijft het zijn handelspositie houden zodat het ras verkocht kan worden binnen de EU.  Na het aanvragen van herregistratie wordt het ras beoordeeld door de keuringsdienst. Hierbij wordt bekeken of het ras nog rasecht is. Rasecht wil zeggen dat het ras nog steeds hetzelfde is als de DUS-rasbeschrijving die is gemaakt toen het ras toegelaten werd. Hierdoor voldoet het ras aan de eisen van instandhouding. De kosten voor het aanvragen van herregistratie kunt u vinden in de tarieventabel van dit jaar. 

 

Instandhoudingscontrole landbouwgewassen

Voor landbouwgewassen vindt de instandhoudingscontrole in Nederland plaats. Dit gebeurt door een door de NAK vastgesteld keuringsregelement.  

Bij de keuringsvelden wordt onderscheid gemaakt in de voorcontrole- en nacontrolevelden. Doel van de voorcontrole is de instandhouding van bestaande rassen te controleren. Bestaande rassen worden hierbij beoordeeld op rasechtheid en raszuiverheid voordat partijen zaaizaad en pootgoed in het handelsverkeer worden gebracht. Nacontrolevelden geven inzicht in de wijze van uitvoering van de keuring (uniformiteitsbewaking).

 

 

Bekijk ook

Nieuwsbericht

Voorgestelde tarieven 2027

De tarieven van de Raad voor plantenrassen worden jaarlijks door de Minister van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur vastgesteld. De tariefvoorstellen komen van Naktuinbouw en de Raad voor plantenrassen gezamenlijk.

Bijgaand bericht gaat over de voorgestelde aanvraagtarieven voor kwekersrecht en toelating en DUS-onderzoek voor 2027

Lees meer

Nieuwsbericht

Storing NRR verholpen

De storing van het online rassenregister is verholpen

Lees meer

Nieuwsbericht

Storing NRR

Het online nationaal rassenregister is momenteel beperkt beschikbaar

Lees meer